Úvod

Lepší výkon, vysoká koncentrace, zlepšování schopností během tréninku a výkonu a dosažení plného osobního potenciálu v jakékoli činnosti jsou žádoucí v mnoha oblastech. Pro dosažení cílů je rozhodující optimální psychický stav. Prožitek flow je obecně popisován jako optimální stav mysli, pozitivní sebezkušenost a růst výkonu, kdy se subjekt cítí zcela zapojen do konkrétní činnosti bez časových starostí, myšlenek a emocí. Subjekt cítí harmonii, požitek, naplnění a je vnitřně odměňován. Tento koncept navrhl psycholog a výzkumník Mihaly Csikszentmihalyi v publikaci v Journal of Psychology. Popsal flow jako „holistický pocit, který lidé pociťují, když jednají s totálním zapojením“ (M. Csikszentmihalyi, 1977). Od té doby byly dokončeny různé výzkumy v různých oblastech. Výskyt a kontrola toku jsou zásadní ve vzdělávacích systémech a dalších oblastech, jako je vrcholový sport nebo hudba. Zkušenost je spojena s přínosnou zkušeností (M. Csikszentmihalyi, 1975), vyšší výkonností (S. A., Jackson, G. C. Roberts 1992), psychologickými dovednostmi a sebepojetím (Jackson, Thomas, Marsh & Smethurs, 2001), pozitivními subjektivními stavy (J. T. Haworth, 1993)


Model Flow

Csikszentmihalyi navrhl model flow založený na rovnováze dovedností a výzev. Csikszentmihalyi navíc navrhl devět podmínek, které umožňují prožitek plynutí: rovnováha mezi výzvami a dovednostmi, jasné cíle, jednoznačná zpětná vazba, vysoká koncentrace, sloučení akce-uvědomění, smysl pro kontrolu, ztráta sebevědomí, transformace času a autotelické zkušenosti. Avšak ne všechny tyto podmínky musí být přítomny současně, aby se dosáhlo stavu flow.



Měření flow

V posledních letech byla zkoumána řada metod měření flow. Csikszentmihalyi a kolegové (např. Csikszentmihalyi, Larson, 1987) navrhli metodu k zachycení zážitku, když k němu dojde, nazvaný Experience Sampling Method (ESM). ESM je platná a strukturovaná technika pro měření stavu flow. Tento přístup přinesl cenné výsledky v lepším porozumění duševním chorobám nebo měření kvality života (S. J. Verhagen, 2016). Následně Jackson a kolegové (Jackson, Eklund, 2002; Jackson, Marsh, 1996) vyvinuli Flow State Scale (FSS). FSS měří tendenci zažívat stav flow. Všechny tyto zobrazené metody jsou subjektivní a velmi záleží na každém jednotlivci. Použití objektivních metod, jako je měření elektroencefalografie, výzkumníkům poskytuje platné informace o psychickém stavu člověka.


EEG

Elektroencefalografie (EEG) je diagnostická metoda používána k záznamu elektrické aktivity mozku byl popsán jako „okno do mysli“. Ve studiích o rozhraní mozek-počítač je EEG druh psychofyziologického měření používaného ke zkoumání vztahů mezi duševními a tělesnými procesy. Typicky se EEG měří záznamem napětí elektrod na pokožce hlavy; elektrody jsou umístěny v určitých polohách rozmístěných na hlavě.



Nejznámější publikace ohledně flow stavu

Csikszentmihalyi M. Flow: The Psychology of Optimal Experience

Odkaz na publikaci zde


Ostatní zajímavé publikace

Csikszentmihalyi M. (2017). Flow a práce. Praha. Portál 2017.

Csikszentmihalyi M. (2015). Flow: o štěstí a smyslu života. Praha. Portál 2015.

Csikszentmihalyi, M., & Csikszentmihalyi, I. (Eds.). (1988). Optimal experience. Cambridge: Cambridge University Press.

Csikszentmihalyi, M. (1975) Beyond boredom and anxiety. San Francisco: Jossey-Bass, 1975

Verhagen, S. J., Hasmi, L., Drukker, M., van Os, J., & Delespaul, P. A. (2016). Use of the experience sampling method in the context of clinical trials. Evidence-based mental health, 19(3), 86–89. https://doi.org/10.1136/ebmental-2016-102418

Plotnikov A. et al., "Exploiting Real-Time EEG Analysis for Assessing Flow in Games," 2012 IEEE 12th International Conference on Advanced Learning Technologies, Rome, 2012, pp. 688-689, doi: 10.1109/ICALT.2012.144